خوشبختی,سعادت,خانواده,عشق,آرامش
14
آبان

پژوهشی 75 ساله مهمترین فاکتور خوشبختی را اعلام کرد

چه چیزی باعث می شود افراد احساس خوشبختی کنند؟ آیا تعریف خوشبختی از نظر افراد متفاوت است؟ دانشگاه هاروارد به مدت 75 سال وضعیت جسمانی و روانی دو گروه را مورد مطالعه قرار داده است:
  • 456 مرد فقیر که در سال های 2014-1939 در بوستون بزرگ شده اند
  • 268 مرد فارغ التحصیل از دانشگاه هاروارد در سال های 1944-1939

به دلیل مدت زمان زیادی که به این تحقیقات اختصاص داده شده، نسل های متفاوتی از محققان این بررسی را به عهده داشتند. از جنگ جهانی دوم به بعد (زمانیکه امکانش وجود داشت) نمونه های خون و اسکن های مغز این افراد گرفته می شد.

بر طبق مدیر مطالعات بزرگسالان در دانشگاه هاروارد یکی از مواردی که مهم ترین نقش را در شکل گیری حس خوشبختی این افراد بازی می کرد از این قرار است:
« روابط خوب باعث شادی و سلامت افراد می شود. تمام.»

نه 401 هزرا فالوور، نه تعداد سخنرانی هایی که در کنفرانس ها داشته اید نه تعداد پست های که در وبلاگ تان گذاشته اید و نه هیچ عامل دیگری.

مهمترین عاملی که در شادی و خوشبختی افراد وجود دارد عشق است. تحقیقات نشان داده داشتن کسی که بتوان به او اعتماد کرد باعث آرامش و راحتی فرد شده و مغز بیشتر و سالم تر زندگی می کند. نیز دردهای جسمی و روانی را به خوبی تحمل می کند.

کسانی که حس تنهایی کنند زودتر از دیگران می میرند و تحمل دردشان کمتر می شود.

Waldinger:«چیزی که در سلامت انسان اثر می گذارد تعداد دوستان نیست بلکه کیفیت آنهاست.»

George Vaillant روانپزشکی است که مدیریت تحقیقات را از سال 2004-1972 بر عهده گرفت. او می گوید: «یکی از عوامل عشق است. دیگری راهی برای سازگاری با زندگی است تا عشق را از انسان دور نکند.»

برای مثال اگر شما عشق تان را یافته باشید اما به دلیل از دست دادن کار، فرزند یا یکی از والدین در غم و اندوه غرق شوید و راهی برای بیرون آمدن از آن پیدا نکنید، عشق تان را از دست خواهید داد.

از آنجاییکه عشق برای رسیدن به شادی لازم است، راهی برای دور نشدن آن بیابید. مثلا به روانشناس مراجعه کنید یا با کسی مشورت کنید.

پس اگر از این به بعد تصمیم گرفتید تا شب در اداره بمانید و به همراه همسرتان بیرون نروید یا به جای رفتن با خواهرتان به بازار در منزل بنشینید و کار کنید به یاد بیاورید که اولویت شادی در زندگی چیست؟

زندگی خوب در گرو روابط خوب است.

نوشته لیلا حیدری

https://digiato.com

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  14 آبان 1398


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه خود را ارسال کنید

بله