بسته خبری سی و هفتم (رای دادگاه عالی ترکیه مبنی بر رفع فیلتر ویکی‌پدیا، رشد ۱۸ درصدی استفاده از تلگرام در ایران با وجود فیلترینگ)

فیلتر,فیلترینگ,تلگرام,نقض-آزادی-بیان,ترکیه,آنکارا
09
دی

بسته خبری سی و هفتم (رای دادگاه عالی ترکیه مبنی بر رفع فیلتر ویکی‌پدیا، رشد ۱۸ درصدی استفاده از تلگرام در ایران با وجود فیلترینگ)

رای دادگاه عالی ترکیه مبنی بر رفع فیلتر ویکی‌پدیا
به نقل از گاردین، قضات ترکیه‌ای 10 بر 6 به سود رفع فوری فیلتر ویکی‌پدیا رای دادند.

آوریل 2017 بود که دولت ترکیه سایت ویکی‌پدیا را روی همه زبان‌ها بست.
آن زمان در ویکی‌پدیا آمده بود که دولت ترکیه در فروش نفت توسط داعش شراکت کرده و از داعش و سایر سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کند.
دولت آنکارا به ویکی‌پدیا دستور داد تا متن مورد نظر را حذف کند اما جیمی ویلز این کار را نکرد و به همین دلیل کل سایت در ترکیه فیلتر شد.
آنکارا ادعا کرد کاری که ویکی‌پدیا کرده، بخشی از کمپین لکه‌دار کردن وجهه بین المللی ترکیه و به خطر افتادن امنیتی ملی است و به همین خاطر آن را مسدود کرد.
ماه می امسال بنیادی که ویکی‌پدیا را اداره می‌کند به اتحادیه اروپا شکایت کرده و علیه ترکیه رای صادر شد.
حالا دادگاه عالی ترکیه وارد عمل شده و فیلترشدن را نقض آزادی بیان دانسته و دستور رفع فیلتر را صادر کرده است که معلوم نیست دولت چه زمانی آن را اجرایی کند.

كانال اطلاعات حقوقى و قضايى تلگرام  

رشد ۱۸ درصدی استفاده از تلگرام در ایران با وجود فیلترینگ

بررسی‌ها نشان می‌دهد که استفاده از تلگرام همچنان در حال افزایش است و با وجود آن که در اوایل آذر ماه به علت قطعی اینترنت، استفاده از این شبکه اجتماعی محدود شده بود، اما با اتصال مجدد اینترنت، استفاده از این شبکه اجتماعی در روندی کاملا صعودی، به بیشترین میزان خود در ماه‌های اخیر رسیده است.

داده‌های بدست آمده نشان می‌دهد که در ادامه روند افزایشی استفاده از تلگرام، میزان بازدید مطالب کانال‌های تلگرامی در آذر بیش از آبان ماه بوده است و به صورت میانگین ۱۹۷میلیون بازدید در هر روز بیشتر از ماه قبل بوده است.

این در حالی است که تولیدات کانال‌های تلگرامی نیز افزایش یافته و به طور میانگین در هر روز ۸۸ هزار مطالب تلگرامی، بیشتر منتشر شده است.

ایرنا

 

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  09 دی 1398


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه خود را ارسال کنید

بله