لایحه ضرب و جرح
25
آذر

نمونه لایحه دفاع ضرب و جرح عمدی

بسمه تعالی

ریاست محترم شعبه ... دادگاه کیفری اصفهان

با سلام و ادب ، احتراما در خصوص پرونده کلاسه ..... اینجانب به وکالت از آقای ع  نسبت به اتهام ایراد صدمه عمدی بر اثر تصادف و ضرب و جرح عمدی مراتب ذیل را به عنوان دفاع از ایشان به استحضار می رساند:

مقدمه: شاکی آقای  ب در شکوائیه مطروحه خود به تاریخ  ....عنوان داشته است که : (( راننده خودرو پژو به عمد با خودرو به اینجانب زده است و ایراد ضرب و جرح نیز نموده و سپس فراری شده است)). لیکن شاکی در مورخ...درشعبه .. دادیاری اظهاراتش را تغییر داده و بیان داشته که ((اتومبیل وی به ماشین من گیر کرد و از ماشین پیاده شد و من را هل داد بعد متوا ری شد )) و شاکی در اظهاراتش هیچ اشاره به ضرب و جرح ناشی از تصادف یا هل دادن ننموده است و موکل نیز اتهام را قبول ندارد.

از سایر اوراق پرونده نیز مشخص است شاکی برای اثبات ادعای خود هیچ شاهد عینی ندارد و دلیلی ارائه ننموده است. 

تحقیقات محلی نیز از یک نفر به نام آقای ک بوده که ایشان شاهد هیچ ضرب و جرحی نبوده است و موکل نیز اتهام را قبول ندارد. و بازپرس محترم در مجموع تشخیص داده که موضوع ضرب ناشی از تصادف از موارد لوث می باشد.

دفاعیات:

1. همانطور که از اوراق پرونده مشخص است و بیان شد ، اظهارات شاکی در شکوائیه و اظهاراتش در دادسرا کاملا متناقض است و هیچ تصادف جرحی چه به عمد یا غیر عمد وجود نداشته و بروز شکستگی نیز با توجه به نحوه در گیری بسیار بعید است و بدون ارائه دلیل.

بنابراین صحت ادعای ایشان دچار خدشه می باشد و ایراد صدمه ناشی از تصادف خاصه شکستگی کاملا کذب می باشد و منتسب به موکل نمی باشد.

2. همانطور که طبق تحقیقات احدی از اهالی در محل عنوان نموده ، شاکی با پارک خودرو مقابل منزل موکل ، مانع خروج ایشان از منزل با خودرو شده است و با تجاوز به حریم دیگران و بی مسئولیتی کامل ، خودرو خود را مقابل درب ورودی موکل رها کرده است و به این سبب موجب اتلاف وقت ، ناراحتی موکل شده فلذا بر فرض صحت ادعای شاکی ، شاکی خود متجاوز بوده  و مسبب اصلی جرم مورد ادعایش می باشد.

3. شاکی با توهین به موکل وی را تحریک کرده است. ضمن اینکه قصد تجاوز به موکل و خودرو یش را داشته است و موکل جهت دفاع ازخود و اموالش چاره ای جز دفاع نداشته است و درصورت عدم واکنش موکل ، بیم تجاوز بیشتر شاکی می رفته است

فلذا به فرض صحت ادعای شاکی موضوع مشمول ماده 156 قانون مجازات و دفاع مشروع می باشد.

4. همانطور که مستحظرید با توجه ماده 465 به فرض ثبوت جرم با قسامه موضوع از شمول قسمت مجازات حبس جرائم عمدی ماده 614 قانون مجازات سابق خارج است.

5. مطابق ماده 317 قانون مجازات موکل شهودی برای نفی اتهام دارد به این شرح که طبق اظهارات شهود به پیوست ، شاکی هیچ علائمی از شکستگی از خود بروز نداده و با سلامتی کامل محل را ترک نموده است.

لذا با توجه به انکار موکل و عدم ارائه بینه از سوی شاکی به شرح فوق ، انتساب آن به موکل هیچگونه دلیلی ندارد. لذا از محضردادگاه محترم با توجه به موارد مذکور تقاضای رد شکایت و برائت موکل می شود.

رضا زیرک باش وکیل پایه یک دادگستری

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  25 آذر 1399


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه خود را ارسال کنید

بله