اجرا,لایحه اجرای احکام کیفری,توقیف
25
آذر

رفع توقیف اموال

بسمه تعالي 

انواع رفع توقیف

با سلام خدمت همراهان عزیز، در این مقاله سعی می شود انواع رفع توقیف بررسی و راهکار آن ارائه شود لیکن در نظر داشته باشید در مسیر  و روند رفع توقیف خودرو و اموال دیگر نیاز به استناد به دلایل قانونی ، قوانین و رویه قضایی و بخشنامه های موجود می باشد و حتی ممکن است جهت رفع توقیف خودرو و سایر اموال جلسه رسیدگی دادگاه تشکیل یا در کمسیون های مربوط ادارات نیاز به دفاع و تنظیم لوایح متعدد باشد و خلاصه توصیه می شود جهت این امر از کمک وکیل رفع توقیف استفاده نمایید تا رفع توقیف در کمترین زمان و با کمترین هزینه انجام گیرد. همچنین اغلب مواقع شما فقط یکبار حق اعتراض به توقیف را دارید و پس از آن دیگر امکان طرح اعتراض وجود ندارد و موضوع اعتبار امرمختومه را پیدا می کند.

توقیف اموال

در صورتیکه شخصی محکوم به پرداخت طلب دیگری شود شخص محکوم له میتواند اموالی را که از محکوم سراغ دارد را به اجرای احکام یا ثبت جهت توقیف معرفی نماید حال منشا این بدهی می تواند چک ، سفته یا سند ازدواج بابت مهریه یا حتی قولنامه یا مبایعنامه فروش باشد یا قبل از اینکه طلبکار بتواند طلب خود را ثابت نماید اقدام به درخواست تامین خواسته و توقیف اموال یا دستور موقت مبنی بر توقیف بدهد همچنین اسناد رسمی مثل سند ازواج نیز بدون حکم دادگاه به اجرای ثبت ارجاع و در اداره ثبت نیز مانند اجرای دادگاه امکان توقیف اموال در این مرجع نیز وجود دارد.

رفع توقیف خودرو

در صورتیکه دلایل قانونی برای رفع توقیف خودرو داشته باشید میتوانید از طریق اعتراض(لایحه) یا اعتراض ثالث اقدام به رفع توقیف خودرو نمایید برای تنظیم لایحه معمولا باید ثابت کنید که مال مذکور مستثنیات دین است یا اینکه قبل از توقیف از مالکیت محکوم خارج شده است.

رفع توقیف خودرو مستثنیات دین

در صورتیکه خودرو وسیله امرار معاش خود یا افراد تحت تکفل محکوم باشد به طور مثال خودرو تاکسی باشد می تواند طبق قانون به توقیف آن اعتراض کنید و در صورتیکه دلایل محکمه پسند باشد خودرو رفع توقیف می شود.

رفع توقیف مبلغ رهن

مبلغ رهن منزل مسکونی استیجاری نیز تحت شرایطی که در قانون ذکر شده جز مستثنیات دین بوده و امکان رفع توقیف آن هست.

رفع توقیف خودرو حمل مواد مخدر با قولنامه

همانطور که میدانید حمل و نگهداری مواد مخدر جرم محسوب می شود و اگر خودرو  وسیله ارتکاب این جرم باشد ، طبق قانون ضبط و توقیف می شود. حال درصورتیکه خودرو متعلق به متهم نباشد و مالک خودرو بتوان ثابت کند که از حمل و نگهداری مواد مخدر اطلاعی نداشته میتواند مطابق ماده 215 قانون مجازات اسلامی نسبت به رای یا قرار توقیف خودرو اعتراض یا تجدیدنظرخواهی نماید.

در صورتیکه سند خودرو متعلق به متهم پرونده باشد و شخص ثالثی ادعا کند که خودرو را از متهم طی مبایعه نامه یا قولنامه خریده و متهم موظف به تحویل خودرو بوده یا اینکه خودرو در اجاره یا امانت متهم بوده و مالک فعلی هیچ اطلاعی از حمل و نگهداری مواد نداشته این شخص ثالث میتواند به توقیف خودرو در دادگاه اعتراض نماید. 

رفع توقیف خودرو لیزینگی

تنها راه رفع توقیف خودرو لیزینگی پرداخت اقساط آن یا اقساط معوقه می باشد و هیچ راه قانونی دیگری متصور نیست و اشخاصی که خودرو لیزینگی خریداری میکنند باید طبق قرارداد اقساط را پرداخته و سپس سند و  خودرو را از رهن  آزاد نمایند. همچنین چنانچه با خودرو ساز در این خصوص اختلافی دارید بهتراست قرارداد را به یک وکیل ماهر نشان داده تا بررسی و حقوق شما را مطابق قرارداد از خودرو ساز مطالبه نماید.

رفع توقیف خودرو شخص ثالث

در صورتیکه شما خودرویی خریداری نمایید و قصد انتقال سند خودرو را به خود یا شخص دیگر داشته باشید با گرفتن خلافی یا حضور در راهنمایی و رانندگی متوجه توقیف بودن یا نبودن خودرو می شوید. بدیهی است در صورتیکه خودرو توقیف باشد امکان نقل و انتقال آن وجود ندارد راه حل آن مراجعه و اعتراض به دادگاهی است که خودرو را توقیف نموده است. علت توقیف معمولا بدهی فروشند به اشخاص دیگر می باشد و اگر شما ثابت کنید خودرو قبل از توقیف متعلق به شما بوده و جز اموال فروشنده نبوده ، می توانید با اعتراض ثالث آن را رفع توقیف نمایید. جهت اعتراض ثالث نیاز به تهیه دادخواست و لایحه مستند و مستدل می باشد و سپس پرونده به شعبه دادگاه ارجاع و وقت رسیدگی تعیین می شود و روند دادگاه شروع و پس از صدور رای قطعی می توانید خودرو را آزاد و به خود و دیگری انتقال بدهید.

رفع توقیف خودرو بدحجابی _ رفع توقیف امنیت اخلاقی

طبق تبصره ماده 5 قانون حمایت آمران معروف ، محل هایی که در معرض دید عموم هستند حریم خصوصی محسوب نمی شوند (مثل خودرو ) و در صورتیکه از سوی پلیس امنیت اخلاقی برای شما پیامک تخلف بد حجابی و غیره  ارسال شده بهتر است در اسرع وقت پیگیر موضوع باشید و پلیس مراجعه کنید در غیر اینصورت ممکن است خودرو شما توقیف شود. پس از توقیف خودرو ، شما یا وکیل شما می تواند با مراجعه به پلیس با همراه داشتن مدارک و پرداخت خلافی و جریمه ، خودرو  را آزاد نمایید.

رفع توقیف خودرو با حکم قضایی یا دستور قضایی

در صورتیکه ثابت شود یا ثابت کنید خودرو وسیله جرم نبوده یا بدون علت قانونی توقیف می باشد قاضی اجرای احکام یا قاضی رسیدگی کننده به پرونده ، بازپرس یا دادستان میتواند حکم یا دستور رفع توقیف خودرو را صادر نماید پس از صدور دستور نامه رفع توقیف به صورت سیستمی به کلانتری محل ارسال می شود و سپس خودرو رفع توقیف خواهد شد. 

رفع توقیف پلاک خودرو

رفع توقیف پلاک خودرو نیز صرفا با دستور مقام قضایی و ارسال سیستمی دستور به راهور انجام می شود.

رفع توقیف با قولنامه

برای رفع توقیف خودرو با قولنامه یا مبایعه نامه همان مراحل اعتراض ثالث یا تجدیدنظرخواهی به شرح فوق طی می شود و پس از صدور رای قطعی دستور مقتضی از جانب قاضی جهت رفع توقیف صادر می شود. 

رفع توقیف فیزیکی خودرو - رفع توقیف سیستمی خودرو

در صورتیکه خود خودرو توقیف باشد یا توقیف فیزیکی نیز شده باشد پس از صدور رفع توقیف از سوی قاضی دستور رفع توقیف به کلانتری ارسال و خودرو رفع توقیف می شود.

رفع توقیف خودرو از اداره ثبت

روند رفع توقیف در اجرای ثبت با تنظیم لایحه مستدل و مستند به مدارک و قانون و آیین نامه اجرای ثبت  شروع و سپس  لایحه از طریق دفاتر ازدواج منتخب ثبت و به اجرای ثبت صادر می شود و در نهایت رئیس ثبت و پس از آن هیات نظارت و شورای عالی ثبت( در موارد خاص) به این اعتراضات بر مبنای قانون رسیدگی می کنند و در صورتیکه وسیله نقلیه تاکسی باشد یا برای امرار معاش خود و افراد تحت تکفل محکوم علیه ضروی باشد رفع توقیف می شود.

رفع توقیف حساب بانکی برای مهریه

در صورتیکه شما مهریه یا بدهی را پرداخت کنید یا رضایت همسر یا طلبکار خود را بگیرید و پرونده مختومه شود یا اینکه در خواست اعسار و قسطی شدن مهریه وبدهی را بدهید و پیش قسط اولیه را بپردازید می توانید به اجرای احکام مراجعه و حساب های خود را آزاد نمایید و در خصوص مورد اخیر تا مادامی که اقساط را در موعد بپردازید حساب شما توقیف نخواهد شد.

رفع توقیف خانه برای مهریه

اگر خانه ای دارید که در آن سکونت دارید و در حد شان و شئونات شما باشد و همین یک خانه را داشته باشید ، می توانید با تنظیم لایحه یا اخذ وکیل نسبت به رفع توقیف سند آن اعتراض  و از مزایده آن جلوگیری نمایید. به محض وصول لایحه اعتراض ، قاضی اجرای احکام  با بررسی لایحه ، شرایط قانونی را بررسی و دستور آزادی منزل مسکونی را می دهد همچنین ممکن است در صورت نیاز به بررسی قیمت ، قاضی نظر کارشناس رسمی را اخذ نمایید یا از شما یا وکیلتان  توضیحاتی را بخواهد.

رفع توقیف اموال

رفع توقیف سایر اموال مثل ؛ وسایل منزل ،  و سایل کار ، کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی و تلفن مورد نیاز نیز مثل سایر اموال دیگر بر اساس درخواست و لایحه رسیدگی می شود و در صورت انطباق با قانون قاضی دستور رفع توقیف آن ها را می دهد.

رفع توقیف اموال در اجرای احکام کیفری

رفع توقیف اموال در شکایات کیفری نیز بعضا روند مشابهی با روند اجرای احکام حقوقی دارد مگر در خصوص حسابهای ضامن یا رفع توقیف وثیقه که روند خاص خود را دارد.

نمونه لایحه در اجرای احکام کیفری جهت رفع توقیفی حساب های ضامن

رياست محترم شعبه پنجم اجراي احكام كيفري شيراز

با سلام عرض ادب و احترام

به وكالت از اقاي ...  به استحضار مي رساند:

موكل آقاي ...كه فاقد هرگونه سابقه كيفري يا حتي پرونده حقوقي در دادگستري بوده از سال 1388 تا كنون يعني بيش از 12 سال در گير اين پرونده مي باشد و حتي به خاطر بازداشت هاي متعددي كه بابت اين پرونده شده اند همسرشان ايشان را ترك نموده و طلاق گرفته است خلاصه بابت اين پرونده به خاك سياه نشسته است و با توجه به روند طولاني رسيدگي پرونده و دلايل نامعلوم ازابلاغيه هاي قبلي مطلع نشده و به همين خاطر از روند اجرا به سختي و غير مستقيم مطلع مي شده است به همين دليل ايشان هيچ ابلاغيه را مشاهده ننموده است و هيچ ابلاغ واقعي به ايشان نشده است. اخيرا نيز بدون اينكه هيچ ابلاغي به ايشان يا اينجانب به عنوان وكيل ايشان شود با ضامن موكل از اداره محل كارشان تماس گرفته اند و اعلام كرده اند كه قرار است حقو ق ايشان توئقيف شود در حاليكه :

اولا موكل و ضامن هر موقع حتي غير مستقيم از مفاد ابلاغيه ها ي پرونده مطلع شده اند فورا حاضر شده و اقدام مقتضي را انجام داده اند و همانطور كه ذكر شد اين درحاليست كه موكل و ضامن صرفا پس از ارسال نامه توقيف به اداره متبوع ضامن از روند اجرا ي پرونده مطلع شده اند نه از طريق ابلاغيه اجراي احكام.

ثانيا در آخرين مورد نيز موكل و ضامن از طريق ابلاغيه مطلع نشده و به دلايل نامعلوم ابلاغيه اي به دست ايشان نرسيده در هر صورت پس از اطلاع از طريق ضامن ، اينجانب ضمن اعلام وكالت و ارسال لايحه با توجه به اينكه موكل مشمول قانون كاهش مجازات تعزيري حبس مي شده به همراه موكل در شهر شيراز حاضر شديم و رياست محترم اجرا نيز ضمن پذيرش لايحه اينجانب و توقف روند اجرا ، پرونده را جهت اصلاح راي به شعبه مربوط ارسال و در نهايت در دادگاه مربوط حبس به جزاي نقدي تبديل شده است.

اكنون پس از گذشت چندين ماه هيچ ابلاغيه يا اجراييه اي مبني بر پرداخت جزاي نقدي با توجه به راي اصلاحي به موكل و اينجانب ابلاغ نشده و از روند پرونده مشاهده مي شود كه پرونده در بايگاني راكد است وليكن مجدد از طريق اداره متبوع ضامن ، اخطارشده كه طبق نامه اجرا اقدام به توقيف وجه الكفاله شده است اين در حالي است كه موكل كاملا حاضر به تمكين از حكم دادگاه و پرداخت جزاي نقدي و هر گونه دستور مقتضي بوده و مي باشد.

لذا مستدعيست :

1. طبق راي اصلاحي مجازات اشد را اعلام فرماييد و با توجه به اينكه موكل حدود 3 ماه در بازداشت ... بوده است اين ميزان بازداشت نيز محاسبه و از جزاي نقدي كسر گردد.

2. با توجه به اينكه موكل فورا جزاي نقدي را مي پردازد بفرماييد ايا موكل مشمول 20 درصد تخفيف پرداخت نقدي موضوع تبصره 3 ماده 529 قانون ايين دادرسي مي شود يا خير؟

3. با توجه به اينكه بنده و موكل هر دو ساكن و مقيم شهر اصفهان هستيم و با توجه به شيوع بيماري منحوس كرونا اجازه بفرماييد جزاي نقدي را در اصفهان پرداخت و از طريق لايحه تصوير آن را تقديم نماييم. لذا استدعا دارم فيش پرداخت جريمه را صادر و ابلاغ فرماييد تا پرداخت و اصل آن از طريق پست يا ضامني كه در شيراز است تقديم اجرا گردد.

4. خواهشمنديم در خصوص ضامن نيز با توجه به اصلاح راي و عدم حبس و عدم ابلاغ واقعي به ايشان و تمكين كامل ايشان و موكل و حضور موكل ، از دستورضبط وجه الكفاله با لحاظ شرايط سخت معيشتي موكل و ضامن عدول فرماييد.

**پيوست لایحه دادنامه اصلاحي**

سپاس رضا زيرك باش وكيل آقاي ...

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  25 آذر 1400


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه خود را ارسال کنید

بله