اعسار,قسطی,قسطی شدن,قسطی شدن مهریه
07
تیر

قسطی شدن بدهی و قسطی شدن مهریه قسطی شدن در دادگاه

آیا قسطی کردن بدهی ممکن است (شرایط قسط بندی در دادگاه)؟

طبق قانون جدید محکومیت های مالی ، زمانی که چک شما برگشت و روی آن اجراییه صادر می شود یا کسی با بت طلبش یا مهریه  از شما  در دادگاه  شکایت می کند یکی از سوالات خیلی مهمی که برای شما به عنوان بدهکار  ایجاد شود این است که ، در صورتی که در دادگاه به پرداخت وجه چک یا طلب محکوم شوم آیا می توانم آن را به صورت قسطی پرداخت نمایند یا خیر ؟

پاسخ این سوال مثبت هست لیکن برای قسطی شدن نیاز به انجام و رعایت یکسری از کارها ، مواعد و مهلت های قانونی و در نهایت طرح دعوای اعسار می باشد.

دعاوی اعسار چیست

معنای اعسار یعنی اینکه در حال حاضر کسی که محکوم به پرداخت وجه طلب یا چک یا هر دین دیگری شده امکان پرداخت یکجای آن را ندارد یا اینکه به مال خودش دسترسی ندارد یا اینکه نمی تواند اصلاً هیچ قسطی نمی تواند پرداخت نماید و در اعسار کامل یعنی تنگدستی کامل به سر می برد.

اثبات دعوای اعسار و مهلت دادخواست اعسار

برای اثبات اعسار و قسطی شدن مبلغ محکوم به یا همان چیزی که محکوم به پرداخت آن شده اید ، شما باید حداکثر در مهلت ۳۰ روز بعد از ابلاغ اجراییه اقدام به طرح دعوا و تقدیم دادخواست اعسار نمایید.

جهت این کار باید قبل از مراجعه به دفاتر خدمات قضایی یا اخذ وکیل دادگستری ، فرم مخصوص شهود و فرم مخصوص اعلام دارایی را تکمیل نمایید.

شرایط شهود

شهود باید شرایط خاصی را  دارا باشند از جمله اینکه ؛ از وضعیت معیشت و درآمد شما اطلاع کافی داشته باشند ، شهادت آنها باید بر اساس مشاهده یا محسوسات یاعینی باشد ، ذینفع نباشند ، رابطه خادمی نداشته باشند و موارد متعدد دیگر که در قوانین تصریح شده را باید دارا باشند و همه این موارد باید رعایت شود.

تعداد شهود

شما نیاز به دو شاهد مرد دارید یا اینکه چهار شاهد زن یا یک شاهد مرد و دو شاهد زن.

بنابراین پس از انجام مقدمات دادخواست ، شخصاً یا به وسیله وکیل خود دادخواست را ثبت می نمایید تا جلسه رسیدگی تشکیل شود.

اگر مهلت 30 روز تمام شده بود چه اتفاقی می افتد

 در صورتی که زمان ۳۰ روز مذکور سپری شده باشد ، طرف شما یعنی کسی که شما را محکوم کرده می تواند حکم جلب شما را بگیرد. بنابراین یکی از مشکلاتی که پیشروی بدهکار در این خصوص است این است که هرچند می خواهد به صورت اقساط بدهی اش را بپردازد لیکن نمی تواند در جلسه رسیدگی حاضر و از حق قانونی خود دفاع و اعسار خود را اثبات کند. چرا که در صورت حضور فورا از طرفه محکوم له یا همان طلبکار جلب می شود.

راه حل این است که یا وکیل بگیرید یا اینکه یک ضامن معتبر یا وثیقه آماده داشته باشید که در صورت نیاز آن را تودیع نمایید.

نکته های مهم

1.یکی از موارد بسیار مهمی که دعوی اعسار رد می شود عدم حضور به موقع مدعی اعسار و  شهود در جلسه سیدگی می باشد در صورتی که نتوانید شهود خود را در جلسه رسیدگی حاضر نمایید مطمئناً دعوای اعسار شما رد می شود.

2.همچنین یکی از مواردی که منجر به رد شدن دعوای شما میشود عدم تنظیم صحیح فرمهای پیش‌گفته ازجمله فرم اعلام دارایی و فرم استشهادیه شهود می باشد. در صورتی که این فرم ها فاقد ویژگی های مندرج در قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی جدید باشد قاضی می تواند به راحتی درعوای شما را رد نماید.

3.در خصوص بدهکاران ای که از لحاظ قانون تجارت تاجر محسوب می شوند نیز مطمئن اعسار آنها قابل پذیرش نیست و آنها باید طبق قانون تجارت اعلام ورشکستگی نمایند.

حداقل پیش قسط و اقساط در اعسار

دادگاهها معمولا یک پیش قسط (بین 10 تا 50 درصد اصل بدهی ) تعیین و سپس اقساط ماهانه را تعیین می کنند این میزان یا حداقل پیش قسط را دادگاه براساس فهرست دارایی های قبلی و فعلی و میزان درآمد و فاکتور های دیگر مشخص می کند ولی طبق رویه معمولا بر اساس توان واقعی افراد تعیین می شود تا منجر به حبس وی نشود.

ضمانت اجرای بعد از قبول اعسار

درصورت عدم پرداخت پیش قسط یا اقساط ماهانه حکم جلب صادر می شود و مجدد اقساط به روز محاسبه می شود.

چندبار می توان دادخواست اعسار داد

بدیهی است با توجه به ماهیت اعسار که هر زمان ممکن است شخص در اعسار قرار گیرد محدودیت قانونی وجود ندارد لیکن اگر یکبار اعسار رد شود و دلیل و شرایط جدیدی نداشته باشید طرح مجدد دعوی بیهوده است. 

پیروز و موفق باشد در صورت نیاز به وکیل اعسار می توانید از طریق واتس آپ هماهنگ و غیر حضوری وکالت بدهید.

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  07 تیر 1401


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه خود را ارسال کنید

بله