وکیل خوب,وکیل مطرح,مشاور خانواده,وکیل,مشاور حقوقی
21
آبان

مشاور و وکیل خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

  • در زمانه فعلی با رشد و گسترش روابط و پیچیدگی روز افزون آن اهمیت مشاغل و تخصص ها بیشتر نمود پیدا کرده است در کشور ما نیز همزمان با تحولات جامعه و رشد نسبی سواد و تحصیلات , مردم سعی می کنند در هر کاری با تحقیق و پرس و جو وارد شوند. این امر در مورد مسائل حقوقی و قضایی نیز که خود نمونه بارز تخصص و پیچیدگی است صادق است.

بعد از ذکر اهمیت امر مشاوره نکته مهم دیگر انتخاب مشاور و وکیل مناسب است.

به هر حال اشخاص با توجه به فرصت اندکی که دارند مجبورند یک وکیل یا مشاوره بیابند و به وی مراجعه کنند و سوالات و پرسش های خود را بپرسند.

در این فرصت اندکی که هست تعدادی از ویژگی های مهم مشاوره حقوقی و وکیل ذکر می شود که می تواند معیار خوبی برای سنجش مراجعین باشد:

  1. هیچ شخصی از جمله تحصیل کردگان حقوق بدون پروانه وکالت حق دادن مشاوره حقوقی به دیگران را ندارد این اصلی قانونی و عقلانی است.
    هر متخصصی برای شروع فعالیت نیاز به آموزش و مهارت دارد که طی مراحل متعددی کسب و پروانه اخذ می شود. پس شرط اول مشاوره دادن داشتن پروانه وکالت و مشاوره است که همه وکلا ملزم به نصب آن در دفتر خود هستند.ضمنا سایت کانون وکلا و مرکز وکلا اسامی همه وکلا به همراه آدرس را دارند و تایید اسم وکیل و پروانه وکالت به آسانی ممکن است.

2 . به جهت حفظ کیفیت مشاکره , بهترین نوع مشاوره به صورت حضوری است. پس اگر وکیلی توصیه به حضور در دفتر می کند به جهت رعایت تشریفات و ملزومات مشاوره است وگرنه تهیه مکان مناسب برای وکیل جز هزینه منفعت دیگری ندارد.

3. وقت مشاوره باید مشخص و با تعیین قبلی , اختصاص وقت ویژه و با هماهنگی دوطرف تعیین و در آرامش و آمادگی کامل دو طرف صورت بگیرد.

4. وکیل باید حفظ اصول رازداری را انجام دهد و در صورت نیاز و درخواست مراجع در اتاق در بسته مشاوره انجام شود و در هیچ کجا این حضور در دفتر وکیل و اظهارات مراجع انعکاسی نداشته باشد.

5. وکیل ملزم به رعایت قوانین موضوعه و سوگند خود می باشد و باید امانت و صداقت را در گفتار و کلامش رعایت کند.
پس اگر خدای ناکرده وکیلی توصیه به امر خلاف یا نادرستی بکند این نشانه خوبی نیست حتی با وجود در خواست مراجعه کننده.

7. وکیل خوب باید از به کار بردن الفاظ پیچیده و نامفهوم و تخصصی تا حد امکان بپرهیزد و نظر حقوقی خود را فارغ از نظر شخصی به سادگی و به طور خلاصه بگوید.
8. در صورتیکه موضوع مطروحه نیاز به تحقیق یا مراجعه به کارشناس مربوط دارد باید این مورد ذکر شود مثلا معمولا در موضوعات خانوادگی نیاز به اخذ نظر مشاور خانواده است یا نیاز به نظر اخذ نظر پزشک متخصص در موضوع قصور در امر پزشکی و...

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  21 آبان 1398


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه خود را ارسال کنید

بله