لایحه با موضوع تخریب عمدی ، ضرب و جرح عمدی ، ربودن مال ، حبس غیر قانونی

لایحه,لایحه تخریب عمدی,لایحه ضرب و جرح عمدی,لایحه ربودن مال,لایحه حبس غیر قانونی
25
آذر

لایحه با موضوع تخریب عمدی ، ضرب و جرح عمدی ، ربودن مال ، حبس غیر قانونی

دادیار محترم شعبه .. دادسرای شاهین شهر 

با سلام و عرض ادب احتراما در خصوص پرونده کلاسه ...و ....موارد زیر را در مهلت مقرر ۳ روزه به استحضار عالی می‌رساند؛

توضیح اینکه دو شکواییه با عناوین ضرب و جرح عمدی ، حبس غیر قانونی ، تخریب عمدی و ربودن اموال ، مطرح شده است و طی تحقیقاتی که تا این زمان انجام شده و در پرونده موجود است و طبق اقرار متهم پرونده آقای م... که درگیری را پذیرفته است همچنین تحقیقات محلی از همسایگان و شهود که شاهد و مطلع از درگیری در زمان وقوع جرم بوده اند و آثار ضرب و جرح و برخورد جسم سنگین به موکل طبق نظر پزشکی قانونی که همگی حکایت از وقوع جرم و توجه جدی اتهام به آقای م....دارد لیکن تاکنون با وجود معرفی و شناسایی متهم به ایشان تفهیم اتهام نشده و برخلاف تشریفات دادرسی کیفری ، وکیل محترم متهم قبل از حضور متهم و تفهیم اتهام ، اقدام به مطالعه پرونده و دفاع ماهیتی از موکل خود نموده است فلذا با توجه به عدم تفهیم اتهام ایرادات و دفاع وکیل متهم به نوعی دخالت در امر تحقیقات و دادرسی بوده و تقاضا می شود با توجه به اینکه در این خصوص رعایت تشریفات آمره دادرسی کیفری انجام نشده ، به این دفاعیات بلاوجه ترتیب اثری داده نشود. در ادامه به ناچار و حسب دستور مقام محترم قضایی پاسخ ایرادات و اتهامات! وکیل محترم متهم که به موکل وارد شده علی رغم غیرقانونی بودن طریق تحصیل آنها به استحضار عالی میرسد؛

۱. وکیل محترم متهم پرونده با استناد به ماده ۴ قانون آیین دادرسی کیفری و ماده۱۲۰ قانون مجازات اسلامی با وجود مطالعه پرونده و مشاهده دلایل اثباتی از جمله اقرار موکل خود ، شهادت شهود و تحقیقات محلی تقاضای برائت موکل خود را نموده اند بدون آنکه به این دلایل هیچگونه اشاره‌ای نموده و در خصوص آن ها توضیحاتی بدهند یا ایرادی وارد کنند بنابراین با وجود دلایل مذکور اصل برائت معنایی نخواهد داشت و استناد به آن قانونی نیست و محملی ندارد.

۲. در خصوص تاریخ وقوع جرم وکیل محترم متهم اعلام کرده که موکل بنده در تاریخ های اظهاری اشتباه کرده است.  اولاً اینکه شاکی در موضوعی اشتباه کند نمی‌توان گفت که ادعای شاکی هم کذب است و اصطلاحا اشتباه قابل برگشت است ضمن اینکه وکیل متهم نیز صرفاً بیان داشته که موکل بنده اشتباه کرده و در لایحه خودشان به هیچ وجه صحبتی در مورد کذب بودن شکایت نکرده اند. ثانیا با توجه به اقرار موکل ایشان , تاریخ گزارش کلانتری و نامه پزشکی قانونی ، اظهارات شهود ، اساساً تاریخ وقوع جرم مشخص و هر گونه خدشه و ایجاد تردید و شبهه به ادعای موکل ناممکن است هرچند وکیل محترم متهم سعی نموده که این تردید و شبهه را به هر نحوی ایجاد نماید.

۲. در رابطه با این که وکیل محترم متهم پرسش نموده که ((چگونه ممکن است همسر موکل یعنی متهم به ادعای شاکیه یعنی موکل اینجانب ۲۴ ساعت بیهوش بوده و موکل یعنی متهم هیچ گونه عکس العملی نشان نداده باشد؟)) پاسخ این است که؛ متهم که اعمال مجرمانه را انجام داده مثلاً چه عکس العملی غیر از این می توانسته نشان دهد و اگر ایشان را به بیمارستان یا پزشک می برده با توجه به آثار ضرب ، مدرکی علیه خود متهم بوده... و آن وقت جای تعجب داشت و اتفاقا عکس العمل ایشان هرچند مجرمانه بوده در راستای مخفی کردن آثار جرم بوده چرا که موکل را در محل محبوس کرد تا با گذشت زمان آثار جرم محو شود.

۳. در رابطه با سوال بعدی وکیل محترم متهم که(( ضربات به سر چرا در نامه پزشکی قانونی نبوده)) به استحضار دادیار محترم می رساند در بند ۵ نامه پزشکی قانونی برخلاف ادعای وکیل محترم ضربه به صورت موکل تایید شده و ضربه به صورت و سر تفاوتی ندارد و می‌تواند همان آثار بی حسی و بیهوشی را ایجاد کند در هر صورت نظر تخصصی در این خصوص در صلاحیت پزشکی قانونی می باشد چون بنده و وکیل محترم متهم هیچکدام تخصصی در این موضوع نداریم اظهار نظر در این خصوص هیچگونه وجهه علمی ندارد هرچند عقلا ضربه به صورت مهلک است.

۴. شبه های دیگری که وکیل محترم متهم ایجاد نموده است سعی ایشان در ایجاد شبهه در بیهوش شدن موکل است که ((چطور ممکن است وقتی شاکی بیهوش است بتواند خاموش کردن گوشی و جمع کردن تلفن را ببینند)) در صورتی که همانطور که از اظهارات موکل معلوم است گوشی ها و تلفن قبل از بیهوشی ایشان جمع آوری شده است و این امری ناممکنی نیست در صورتیکه ناممکن وانمود شده است.

۵.در مورد استناد وکیل محترم متهم به پرینت تماس از تلفن منزل با خواهر خود که دو مورد تماس درج شده ، به استحضار می رساند موکل در این خصوص هیچ گونه اطلاعی ندارد و این تماسها می‌تواند از سوی هر شخصی که در منزل بوده از جمله خود متهم گرفته شده باشد و معلوم نیست که آیا کلامی رد و بدل شده با خیر در هر صورت زمان کم آنها این دلیلی بر تماس متهم دارد تا شاکی چون معمولا تماس های خانم ها کوتاه نیست بلکه بلند مدت و مفصل است. و اینکه متهم ادعا کرده که با موکل صبحانه خورده آن هم بعد از آن مشاجرات و درگیری ها که شب قبل داشته ! این جای تعجب و شگفتی است که متهم باید پاسخگو باشد نه موکل.

۶. در مورد تخریب و بریدن طلاها به گفته وکیل محترم متهم ، موکل شان مختار و مجاز بوده که این طلاها را ببرد و خارج کنند!!! به استحضار می رساند طلاهای مذکور قسمتی از خانه پدری و قسمتی از طریق متهم به موکل منتقل شده و در زمان وقوع ضرب و جرح و ربودن آنها متعلق به موکل بوده است نه شخص متهم در هر صورت نحوه ادعای و اظهارات ایشان حاکی از تخریب است هر چند به پندار متهم مجاز به بریدن و تخریب بوده!

۷. در رابطه با اینکه طلاها در ید چه کسی می باشد؛ استناد می شود به صحبت های شاهد آقای الف که متهم طی تماس تلفنی به ایشان اعلام کرده که طلاها را برده است و همچنین مادر متهم طی تماس تلفنی اعلام داشته که طلاها نزد ایشان می باشد. تقاضا می شود مادر و دوست متهم آقای ش  جهت تحقیق احضارشوند.

۸. ضمنا موکل بنده قبل از اینکه لایحه وکیل محترم متهم را مطالعه نمایند به شبهات مذکور پاسخ دادند و در خصوص نحوه آوردن انبر و یا گاز انبر یا هر چیزی که اسم آنها هست و معرف موکل نمی باشد و وکیل محترم اعلام داشته اند که ؛(( چطور موکل صبر کرده متهم برود پایین این ابزار را بیاورد)) توضیح این که این وسائل در موقع آمدن به منزل قبل از حمله متهم ، داخل سبد قرار داده شده و متهم آنها را به منزلش آورده و سپس به موکل حمله نموده. مشخص است این قبیل اظهارات صرفاً جهت پوشاندن حقایق و اعمال مجرمانه متهم و انحراف مسیر دادرسی می باشد تقاضا می شود مطابق قانون تحقیقات مقتضی و بی طرفانه جهت کشف حقایق ادامه یابد.

۹. اینکه آیا با سیم چین و انبردست میشود طلاها را برید یانه قابل آزمایش و تبیین است و این که وکیل محترم ادعا می کند نمی شود معلوم نیست بر چه اساس است. ادعای ایشان که ((چرا جای انبر در نامه پزشکی قانونی نیست )) نیز به این علت است که موکل بنده هم چنین ادعایی نکرده که جراحات وارده به وسیله انبر و... وارد شده بلکه جراحات به وسیله ضربات وارد شده ایجاد شده و هیچ موقع موکل ادعا نکرده که متهم با انبر به جانش افتاده بلکه وی با انبر صرفاً طلاها را قیچی کرده است.

همچنین پاسخ اینکه موکل چرا اسم این وسایل را نمی دارد معلوم است چون ایشان خانم هستند و هیچ موقع با این ابزار کاری نداشته اند و هیچ گونه اطلاعی از این که اسم آنها چیست ندارند لیکن شایان توجه است موکل ایشان که با این وسایل کار می کرده و اعمال مجرمانه انجام داده حتماً فرق آنها را میداند آنچنان که فرق آنها را به وکیل محترم خود نیز گفته است و برای ایشان روشن و تبیین کرده است!!!

۱۰. وکیل محترم اظهار داشته چون موکل بنده با پلیس ۱۱۰ تماس گرفت و پس ایشان هیچ‌گونه سوء نیتی نداشته در صورتی که زمانی که پدر موکل اظهار می دارد که در صورتی که مانع بردن دخترش شود با ۱۱۰ تماس می‌گیرد ایشان پیشدستی کرده و با ۱۱۰ تماس میگیرد و در نهایت پدر موکل نیز همزمان با پلیس ۱۱۰ تماس میگیرد در گزارش کلانتری نیز مشهود است که هر دو طرف با پلیس تماس گرفتند بنابراین استناد به این موضوع که صرفاً با یک تماس با پلیس می‌توان عدم سوء نیت متهم را احراز کرد با وجود اقرار متهم ، شهادت شهود تحقیقات محلی و غیره نارواست.

۱۱. اظهارات دیگر وکیل محترم در خصوص اینکه ((چرا پدر موکل بعد از زنگ زدن درب آپارتمان دخترش زنگ همسایه‌ها را زده و اجازه ورود گرفته )) جای تعجب و شگفتی دارد چرا که هر کسی می داند در مجتمع های مسکونی اشخاص برای ورود به مجتمع حتماً باید کلید داشته باشند یا اینکه صاحب آپارتمان درب را برای آنها باز کند در غیر این صورت به ناچار هر شخصی برای ورود باید روش دیگری داشته باشد که می تواند زنگ زدن به همسایه ها و خواستن باز کردن درب ورودی مجتمع باشد .

اکنون که تمام سوالات وکیل محترم پاسخ داده شد سوال اصلی این است چرا باید چنین شبه هایی ایجاد و مطرح شود و چرا باید وقت رسیدگی و دادرسی به این امور پیش پا افتاده پرداخته شود بنده و موکل به این موضوع معترض هستیم. علی ایحال پاسخ‌ها داده شد ضمن اینکه برای موکل که تحصیلات حقوقی ندارد نیز جای بسی تعجب است که چگونه وضعیت موکل از شاکی به متهم تبدیل شده و از سوی وکیل متهم مورد بازخواست و بازجویی قرار گرفته مسلماً وکیل متهم پس از تفهیم اتهام حق دارد صرفاً به دفاع از موکل خود بپردازد و استنطاق یا هر گونه پرسش از شاکی در صلاحیت دادیاری و در جهت کشف حقیقت می باشد نه سر پوش گذاشتن بر آن از سوی متهم.

۱۲.به پیوست پیامک‌های آقای م.........که حاکی از درخواست گذاشت موکل بعد از اعمال ایشان می باشد تقدیم می شود تقاضا می شود به متن این پیام ها توجه بفرمایید که حاکی از پشیمانی متهم پس از اعمال مجرمانه خود می باشد.( پیوست پیامک ها)

۱۳. به پیوست سریال یکی ازگوشی ها متعلق به موکل تقدیم می شود تقاضا می شود ضمن استعلام مشخص شود که آیا گوشی مذکور فعال هستند یا خیر؟ 

مجدداً به استحضار می رساند شکایت موکل در خصوص ایراد ضرب و جرح مستند به شهادت شهود ، تحقیقات محلی خاصه اقرار متهم آقای م..... مبنی بر درگیری و قسم موکل می باشد.

در خصوص شکایت حبس غیرقانونی نیز شهود شامل پدر و مادر موکل و همسایه روبرویی اطلاع کامل دارند که در موقع مراجعه به درب ورودی آپارتمان قفل بود و خود آقای م..... با کلید قفل را باز نموده است. ضمن اینکه سایر شهود (به پیوست شهادت نامه ها منضم به این لایحه) مطلع بودند که موکل برای مراجعه و حضور در منزل متهم بایستی با ایشان هماهنگی میکرده و به همراه ایشان به منزل می رفته چون کلیدی نداشته است در خصوص تخریب نیز وجود آثار خشونت در نظریه پزشکی قانونی حاکی از وقوع جرم می باشد.

از محضر دادیار محترم تقاضا می شود با رعایت اصل بی طرفی و شایسته دستگاه قضایی اسلامی با توجه به مدارک و دلایل موصوف ، قرار مقتضی مبنی بر جلب به دادرسی متهم صادر شود.

با سپاس رضا زیرک باش  وکیل خانم ل....

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  25 آذر 1399


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه خود را ارسال کنید

بله