لایحه,لایحه جعل,لایحه استفاده از سند مجعول
29
آذر

لایحه دفاعیه جعل و استفاده از سند مجعول

با یاد و نام خدا

ریاست محترم شعبه....... کیفری 2 شهرستان اصفهان

با سلام و عرض ادب احتراما درخصوص پرونده کلاسه ....... و جلسه رسیدگی مورخ ........... و با توجه به اتهام های وارده شده به موکل با عناوین جعل و استفاه از سند مجعول ، دفاعیات و ایرادات وارده به پرونده را به شرح ذیل به استحضار می رساند :

 1. شاکی پرونده آقای...........با ارائه یک کپی رسید و تصفیه ، علیه موکل آقای .........اقدام به طرح شکایت جعل و استفاده از سند مجعول نموده است.
 2. 2. بازپرس محترم پرونده جهت تحقیق و بررسی ، موضوع را ارجاع به کارشناس رسمی دادگستری نموده است و هزینه کارشناسی نیز مقرر شده است.
 3. 3. شاکی به دلایل واهی از پرداخت هزینه کارشناسی امتناع ورزیده و قانونا این سند از اعداد دلایل ایشان خارج شده است.
 4. 4. مجددا شاکی پرونده جهت اثبات ادعای خود به نظریه کارشناسی مضبوط در اداره کار استناد و مجددا شکایت خود را مطرح نموده است.
 5. 5. مشتکی عنه ( موکل ) در جریان پرونده و در دفاع از خود ، با توجه به گذشت زمان چندین ساله از موضوع ، مکرراعلام نموده است که مفاد و نحوه تنظیم رسید را دقیقا به یاد نمی آورد...
 6. لذا با توجه به این موضوع اصل موضوع و عمل موضوع شکایت مورد تردید ایشان است و اظهارات اولیه موکل در کلانتری نیز موید این موضوع است و ایشان تصور می کرده که نظر کارشناسی اداره کار به نفع ایشان صادر شده و به آن اعتراض ننموده است بنابراین ارجاع امر به کارشناس ضرورت داشته است که در بازپرسی به آن توجه نشده است.
 7. 6. از طرف دیگر نظر کارشناسی موصوف که دراداره کار و جهت موضوعی دیگر صادرشده نمی تواند مستند شکایت مطروحه باشد و اداره کار مرجع قضایی محسوب نمی شود و آرا و کارشناسی های انجام گرفته فقط در حدود همان اداره اعتبار دارد و اساسا اداره کار صلاحیت رسیدگی به موضوع جعل را نداشته و به تبع کارشناسی موجود در آن پرونده در دادسرا ودادگاه نمی تواند مستند و دلیل شکایت محسوب شود.
 8. 7. شاکی به غیر از دلائل مذکور هیچ مستند دیگری ارایه ننموده است و اصل سند موضوع شکایت نیز در دادسرا نه ارایه و نه بررسی شده و کیفر خواست صادره بدین جهت منطبق با اصول حقوقی و قانونی نمی باشد.
 9. بنابراین اولا اصل سند مجعول در دادسرا جهت تحقیق ارائه وبررسی نشده است.
 10. ثانیا اساسا صرف ارائه کپی با فرض مجعول بودن نمی تواند منشا شکایت جعل باشد و بررسی اصل سند الزامی است.
 11. ثالثا هیچ کارشناسی در مرجع صلاحیت دار در رابطه با سند مورد ادعای شاکی انجام نشده و  با توجه به عدم واریز هزینه این دلیل نیز (کپی ارائه شده) از اعداد دلایل شاکی خارج شده است و دیگر نمی تواند مستند شکایت باشد.
 12. رابعا اداره کار به این رسید ها هیچ توجهی نمی نماید و صرف ارائه آنها دلیل اثباتی محسوب نمی شود و هیچ حقی ازشاکی در اداره کار ضایع نشده است.
 13. خامسا اساسا به جهت فقدان دلایل اثباتی جرمی محقق نشده و به موکل منتسب نمی باشد و ادله مطروحه درکیفر خواست موضوعیت و طریقیت در اثبات و انتساب جرم ندارد. لذا از محضر عالی رد اتهامات بی اساس وارده به موکل و صدور رای بر برائت ایشان مطابق با اصول حقوقی ، قانون اساسی و قوانین موضوعه ، مورد خواهش و استدعاست. با سپاس رضا زیرک باش وکیل پایه یک دادگستری
 • توسط : رضا زیرک باش
 •  29 آذر 1399


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه خود را ارسال کنید

بله