سفته,حسن انجام کار,کارفرما,اداره کار,کارگر,قانون کار
28
اردیبهشت

سفته بابت حسن انجام کار

سفته ( بابت حسن انجام کار)

با یاد و نام خداوند مهربان سلام

در میان کارفریان متداول است که بابت حسن انجام کار در زمان استخدام از کارگز خود سفته اخذ نمایند و گاها قرارداد سفید امضایی از کارگر اخذ نمایند و بعدا به صلاحدید خود آن را پر و استفاده نمایند!

باید توجه داشت همانطور که از عنوان سفته حسن انجام کار مشخص است ، کار فرما در صورت اثبات تخلف کارگر و با اعلام رسمی آن به کارگر حق اقدام بر روی آن را دارد.

بدیهیست هر نوع استفاده دیگر از این نوع سفته خیانت در امانت محسوب می شود و کارگر می تواند علیه کارفرما شکایت خود را در داد سرا مطرح نماید و معمولا کارفرما محکوم می شود.

همینطور برگه سفید امضایی که به عنوان قرارداد اخذ شده در صورت هر گونه سوئ استفاده از سوی کارفرما به همان ترتیب قابل شکایت از سوی کارگر یا سفته دهنده تحت عنوان سوئ استفاده از سفید امضا می باشد.

متاسفانه بعضی ازکارفرمایان به محض شکایت کارگر در اداره کار به جهت تحت فشار قراردادن وی ، تهدید به اقدام بر روی سفته های مذکور می نمایند که به شرح فوق عمل مذکور مجرمانه است.

کارفرمایان بهتر است قبل از استخدام کارگر، پیشبینی حقوق اولیه را بنمایند و در صورت توان اقدام به استخدام نمایند در غیر اینصورت با توجه به آمره بودن قانون کار محکوم به پرداخت حق بیمه و جریمه آن حداقل سه برابر و سایر حقوق کارگر خود می شوند و تضمین های فوق و سایر کارهای مرسوم هیچ کارکردی ندارد.

ضمن اینکه تجربه ثابت کرده معمولا در صورت رعایت حقوق کارگر و رعایت حداقل امنیت شغلی آنها از اختلافات فی مابین کارگر و کارفرما جلوگیری می شود نه موارد مذکور بالا .

با تنظیم قرارداد منصفانه و قانونی برای دوطرف لازم و باعث بهبود روابط طرفین در حال وآتیه خواهد شد.

یهتر است قبل از هر گونه عملی که تبعات قانونی و حقوقی دارد مشورت نمایید و خدمات لازم را اخذ نمایید. پیروز باشید

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  28 اردیبهشت 1399


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه خود را ارسال کنید

بله