بسته خبری چهارم (قطع پیامک های تبلیغاتی، نکات پرداخت حق بیمه، شکایت های خودرویی، راه حل مشکل چک گم شده)

چک,چک مفقودی,چک گم شده,شکایت از خودروسازان,حق بیمه,پیامک تبلیغاتی,مباحث حقوقی,تعزیرات حکومتی
16
بهمن

بسته خبری چهارم (قطع پیامک های تبلیغاتی، نکات پرداخت حق بیمه، شکایت های خودرویی، راه حل مشکل چک گم شده)

 

قطع پیامک های تبلیغاتی با ارسال شماره به 195

روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:

هموطنان در صورت دریافت پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم می‌توانند شماره مربوطه را با استفاده از سیم کارت خودشان به سرشماره ۱۹۵ پیامک کنند تا پس از بررسی و اثبات تخلف، نسبت به قطع شماره متخلف و برخورد با صاحب آن اقدام شود.

 

نکاتی در رابطه با پرداخت حق بیمه

 زمانیکه قادر‌ به پرداخت حق بیمه نیستیدحتما لیست حق بیمه را به شعب سازمان ارسال تا مشمول جریمه عدم ارسال لیست حق بیمه کارکنان معادل ۱۰%نشوید.

 اگر نتوانستید در‌ موعد مقرر حق بیمه را پرداخت کنید در اسرع وقت به شعبه مراجعه و بدهی وجرایم مربوطه راتعیین تکلیف کنید تا جریمه به ماههای بعد تسری نیابد وبدهیها و جرایم انباشته نشود.

 در مورد‌ ابلاغیه ها و نامه های اداری تامین اجتماعی درباره حق بیمه حساس و جدی باشید و هر روز ایمیل و پیامهای خود را کنترل کنید.

 موارد ترک کار.مرخصی زایمان و بیماری و.....‌‌را به موقع و در لیست همان ماه اعلام کنید‌ تعلل وسهل انگاری دراین امر موجب وارد شدن خسارت هم به شما و هم به بیمه شده هنگام استفاده ازخدمات سازمان خواهدشد./حسابداران و حسابرسان ايران

 

شکایت های خودرویی ۳ برابر شده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

تعداد شکایت‌های خودرویی مردم در سراسر کشور سال ٩٦ دو هزار و ٦٧ مورد بود اما در ٩ ماه گذشته امسال با رشد سه برابری تا این مقطع از سال به ٦ هزار و ٣٦٦ مورد رسیده است.

همه افراد شاکی از شرکت ها درباره روند فروش و تحویل خودروهای تولید داخلی و خارجی می توانند شکایت خود را برای رسیدگی به کمیته نظارت بر تخلفات خودرویی در این سازمان ارجاع دهند.

از زمان ارسال شکایت، پیگیری‌های لازم از سوی مسئولان مربوطه صورت می گیرد و طی نامه‌ای به شرکت متعهد، ۱۰ روز فرصت داده می شود تا یا رضایت شاکی را جلب یا دلایل خود را درخصوص روند عملکردی که داشته‌اند گزارش کنند. پس از مهلت ۱۰ روز اگر شاکی رضایت داد پرونده مختومه اعلام می‌شود در غیر اینصورت شکایت موردنظر در کمیته مربوط از نظر مباحث حقوقی، فنی و تجاری مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و به دنبال صدور رأی در کمیته، پرونده به تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود. /ایرنا

 

راه‌کار حل مشکل چک گم‌ شده


چک مثل هر سند یا شیء دیگری ممکن است به‌طور ناگهانی بر اثر غفلت و سهل‌انگاری گم شود یا از سوی شخصی سرقت شود یا از طریق اقدام مجرمانه‌ی دیگری مانند کلاه‌برداری از دست صاحب آن خارج شود.
فرض کنید آقای رضوی چکی را در وجه آقای اکبری صادر کرده و آقای اکبری هم چک را به‌نفع خانم محمدی پشت‌نویسی کرده و چک در دست خانم محمدی گم شده است. حال وی برای جلوگیری از نقد کردن چک از سوی یابنده یا سارق یا … چه کاری باید انجام دهد؟
در مرحله‌ی اول این شخص باید به بانک صادرکننده‌ی چک مفقودشده مراجعه کند و کاربرگ مخصوصی را که بانک به او می‌دهد، با درج مشخصات چک (مانند شماره، تاریخ و مبلغ آن) پر کند و تسلیم بانک نماید و صریحاً از بانک بخواهد که از پرداخت وجه چک خودداری کند. بانک نیز پس از احراز هویت از این شخص، چک را به مدت یک هفته مسدود و از پرداخت وجه آن به آورنده‌ی احتمالی خودداری می‌کند. (در این مرحله، رویه‌ی بعضی بانک‌ها این است که از درخواست‌کننده می‌خواهند که معادل وجه چک مورد نظر را به حساب واریز کند، ولی همه‌ی بانک‌ها چنین درخواستی ندارند.)


راه حل چک مفقودی

در مرحله‌ی دوم، شخصی که مدعی سرقت یا مفقودیت چک بوده، موظف است به دادسرای محل استقرار بانک افتتاح‌کننده‌ی حساب مراجعه و شکایت خود را تقدیم کند. دادسرا نیز یک گواهی صادر می‌کند و به مدعی می‌دهد.
در مرحله‌سوم، مدعی مفقودیت مکلف است ظرف یک هفته از مراجعه‌ی قبلی خود به بانک، مجدداً به بانک رفته و گواهی اخذشده از دادسرا را تحویل دهد. اگر گواهی مذکور ظرف یک هفته تسلیم بانک نشود، و پس از آن کسی چک را به بانک ببرد، بانک وجه چک را در صورتی که پول در حساب موجود باشد، به آورنده می‌پردازد و اگر پولی در حساب نباشد، گواهی عدم پرداخت صادر و تحویل آورنده‌ی چک می‌دهد. همچنین اگر در طول همان یک هفته، چک به بانک ارائه شود، بانک موظف به صدور گواهی عدم پرداخت به‌علت اعلام مفقودی چک می‌باشد.
بدیهی است که آورنده‌ی چک که با گواهی عدم پرداخت به‌علت دستور ذی‌نفع مواجه شده، می‌تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت وجه چک را به‌ادعای سرقت یا مفقودیت یا … به بانک صادر کرده، شکایت کند. هرگاه کسی که دستور عدم پرداخت چک را صادر کرده، نتواند درستی ادعای خود را ثابت کند یا آورنده‌ی چک به بانک بتواند خلاف این ادعا را ثابت کند، دستوردهنده به مجازات قانونی صدور چک بلامحل محکوم خواهد شد

پايگاه آموزش همگانى (مهداد)قوه قضاييه

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  16 بهمن 1397


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی