اعسار از پرداخت هزینه دادرسی,اعسار از پرداخت محکوم به
05
شهریور

اعسار

اعسار

با یاد و نام خداوند بخشنده مهربان

با سلام خدمت دوستان عزیز

اعسار به معنی تنگ دستی و عدم کفایت دارایی یا عدم دسترسی به اموال جهت پرداخت هزینه های دادرسی یا پرداخت دیون می باشد.

در صورتی که هنگام طرح دادخواست قادر به پرداخت هزینه دادرسی نمی باشید می توانید با طرح دعوای اعسار از پرداخت هزینه دادرسی ، ادعای اعسار خود را ثابت و از پرداخت هزینه دادرسی به طور موقت معاف شوید. همچنین در صورتی که در پرونده محکوم شده‌اید می‌توانید با طرح دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به ، ادعای اعسار خود را ثابت و محکومان به را به صورت قسطی پرداخت نمایید.

تعیین میزان اقساط اولیه با توجه به شرایط مالی مدعی اعسار و توان پرداخت او از سوی قاضی دادگاه تعیین می‌شود. امکان طرح دعوای اعسار حتی قبل از قطعی شدن رای نیز وجود. جهت اثبات دعوای اعسار رعایت موارد قانونی و درج اطلاعات کامل و مشخصات کامل شهود و...طبق قانون مربوط به شهود و قانون جدید نحوه محکومیت های مالی لازم است و در صورت عدم رعایت آنها قاضی دادگاه می تواند بدون رسیدگی دعوای اعسار را رد کند.

شهود معرفی شده باید دقیقاً از نحوه امرار معاش محکوم مطلع بوده و نحوه اطلاع خود را به دادگاه اعلام نمایند. جهت اثبات دعوای اعسار می توانید وکیل دادگستری اخذ نموده و شخصاً در دادگاه حاضر نشوید لیکن در صورتی که محکوم به ناچیز باشد برخی از دادگاه ها اخذ وکیل را قرینه‌ای بر تمکن مالی محکوم محسوب می کنند و دعوای اعسار را رد میکنند.

ادعای اعسار در دادگاه بدوی رسیدگی و حکم صادر می شود و حکم صادره قابل تجدید نظر می باشد بنابراین در صورت درخواست ارسال رسیدگی به دعوای اصلی با تأخیر زیادی مواجه می شود توصیه می شود در صورتی که تمکن مالی دارید دعوای اعسار مطرح ننمایید. همچنین اگر دعوای اعسار بلاوجه مطرح شود مجازات قانونی برای آن در نظر گرفته شده است که بعضاً بسیار سنگین می باشد.

حضور شهود در جلسه رسیدگی الزامی است و در صورت عدم حضور اغلب دادگاهها دعوای اعسار را رد می‌کنند. جهت اثبات دعوای اعسار معرفی دو نفر شاهد مرد الزامیست. در صورتی که شهود مرد وجود نداشته باشند به ازای هر مرد دو نفر زن جهت شهود معرفی می شوند.

قاضی دادگاه موظف است نسبت به استعلام حساب ها و اموال مدعی اعسار تحقیق نماید. طرف دعوای اعسار نیز می تواند اموال مدعی اعسار را که مخفی نموده یا اعلام نکرده به دادگاه معرفی نماید و شعبه تعرفه شده راجرح یا تعدیل نمایند و تقاضای رد دعوای اعسار کند. ادعای اعسار فقط در همان پرونده برای همه مراحل آن معتبر است لیکن در پرونده های دیگر رای اعسار معتبر نیست. در هر صورت رای اعسار قبلی قابل استفاده در دادگاه های دیگر به عنوان دلیل می باشد.

پیروز و موفق باشید وکیل پایه یک دادگستری رضا زیرک باش

  • توسط : رضا زیرک باش
  •  05 شهریور 1399


به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه خود را ارسال کنید

بله